Burada bulunarak bize zaman ayırdığınız için teşekkürler. Sizden güzel haberler bekliyoruz. Bizi arayarak veya Formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacağız.

#esraaliphotographers

İletişim

merhaba@esraali.com

0532 503 74 85

0539 852 57 27

Yunus Emre Mh. Aziz Mahmut Hüdai Cd. No:199 Meram / KONYA

Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram

Siyah-Beyaz Fotoğrafın Büyüsü

Fotoğrafçıların en çok beğendiği uygulamalardan biri de siyah beyaz fotoğraflardır. Modası hiçbir zaman geçmez. Nostaljik bir hava uyandırır. Bu yalnızca eski fotoğrafları anımsattığı için değil, duyguları yansıttığı için de çok beğenilir.

Fotoğraf tarihine bakıldığında fotoğrafçılığın yaygınlaştığı ilk dönemlerde sadece siyah beyaz fotoğraflar vardı. Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde artık her uygulama yapılır hale gelmiştir. Gerek renk doygunluğu, gerekse renk kontrastı bakımından oldukça zengin hale gelmiştir. Hayatımıza bu kadar çok renklerin girmesine rağmen neden siyah beyaz fotoğraf çekmekten sıkılmıyoruz? Siyah Beyaz Fotoğrafın büyüsü nedir?

Bu soruya cevap vermek gerekirse fotoğraf çekmek bir tutku işidir. Fotoğrafları genellikle düzenledikten sonra her fotoğrafı olmasa da bazı fotoğrafları siyah beyaz olarak sunuyoruz. Özellikle bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız muhtemelen işinizi sergilemeye çalışmışsınızdır. Bunun içinde en güzel sunumlar sade olanlardır. Yani siyah beyaz fotoğraf yalın halde olduğu için ne kadar hoş gözüksede aslında göründüğü kadar kolay değildir.

Bazı durumlarda siyah-beyaz fotoğraflarla uğraşmak, renkli fotoğraflarla uğraşmaktan daha da zordur. Siyah beyaz fotoğrafta sade bir görüntü oluşacağı için gizleneceği bir alanı yoktur. Bu uygulamayı başarılı hale getirmek için ufak tefek ışık -gölge, açıklık-koyuluk ve kontrast oyunları ile fotoğrafınızı daha güçlü bir hale getirip yeni bir kişilik kazandırabilirisiniz.

 

İnsanların fotoğraflarını renkli olarak çektiğinizde, onların giysilerini görüntülemiş olursunuz. Oysa onları siyah beyaz fotoğrafladığınızda, ruhlarını görüntülersiniz.

Ted Grant

Siyah Beyaz fotoğrafçılık portreler için oldukça uyundur. En güzel yanı, onları oluşturmak için yeterli zamana ve kontrole sahip olmamız. Manzara çekimlerinde daha çok ortam ışığına kalmış durumdayız ama portre çekimlerinde kontrastı istediğiniz gibi artırabilir, özel efektler yakalamak için ışıklandırmayı ayarlayabilir ve renk tonu ayrımına uygun olan istediğiniz bir arkaplanın önüne modelinizi yerleştirebilirsiniz.

Siyah beyaz fotoğraflarda kompozisyon doğru kullanıldığı zaman renkli fotoğraflardan daha anlamlı gözükmektedir. Direkt duygulara hitap eder. Her şey sade olduğu için renklere yer vermez. Renklerin ne olduğunu bilmeden vurguyu ve tonları ön plana çıkartır. Böylelikle siyah beyaz fotoğraftaki insaların duygularını daha çok hissetmiş olursunuz.